Egy igazi kollégiumi kaja: gyors, olcsó, tápláló és finom!
Hagymás-csirkés tészta (4 fő részére)
500 g csirkemell, kb. 5-6 evőkanál olaj, 3-4 fej vöröshagyma, 1 db póréhagyma, 3 gerezd fokhagyma, ízlés szerint só és fekete bors, 400 ml tejszín
Köret: 500 g fusilli vagy penne
Előkészítés: 5 perc – elkészítés: kb. 25 perc
A csirkemellet felcsíkozzuk, a hagymákat megtisztítjuk, a vöröshagymát félbe, majd szeletekre metéljük, a pórét felkarikázzuk, a fokhagymát apróra vágjuk.
Egy wokban vagy egy nagyobb serpenyőben 2-3 evőkanál zsiradékon pár perc alatt megsütjük a csirkemell csíkokat, sózzuk, borsozzuk, egy tálba kiszedve félrerakjuk.
A serpenyőbe újból szedünk pár kanál olajat. Erős lángon elsőnek a vöröshagymát, majd a 3-4 perc elteltével a pórét és a fokhagymát is puhára pároljuk, felöntjük tejszínnel, beleszedjük a megsütött csirkemellet, ízesítjük sóval, borssal, egy rottyanást követően összekeverjük a kifőzött tésztával és azonnal tálaljuk.
- Aki lakott már kollégiumban tudja, hogy az otthonról hozott kaja egy része már vasárnap este elfogy, de kedd magasságában biztosan eltűnik az összes. Ha nem megyünk haza hetente, akkor főtt ételt a menzán, vagy a helyi török, görög, kínai büfében, esetleg egy olasz pizzériában kapunk. A menza minősége változó, az utóbbiak pedig 1-2 hónapig elmennek, de utána rájövünk, hogy lehet érdemesebb főznünk, mintsem egy rakás pénzt szendvicsekre kiadnunk.
- A „kollégiumi kaja” legfőbb jellemzője, ahogy a bevezető mondatban is olvasható, hogy legyen gyorsan elkészíthető, olcsó, tápláló és az sem árt, ha finom. Mivel a szálláson általában alig van eszközünk ami a főzéshez szükséges, ezért a recepteknél megpróbálok figyelni arra, hogy egy vágókés, deszka, fakanál, fazék fedővel és egy nagyobb serpenyő (esetleg tepsi) elég legyen a főzéshez.
- Miután megsütöttük a csirkemellet érdemes azonnal odatenni a vizet a tésztának, hogy a mártás és a tészta egyszerre készüljön el.
- A csirkés-hagymás mártáshoz a végén löttyinthetünk 1-2 korty száraz fehérbort is, ha nekünk nincs, akkor kérjünk a szomszédtól, neki biztos van.
- A recept eredetije a „Sokhagymás penne” névre hallgat. Ennek az elkészítéséhez, a vörös- póré- és fokhagyma mellett lilahagymát, és medvehagymát (szezonon kívül medvehagyma pesztót vagy medvehagyma olajat) használunk, de tehetünk bele még fehérhagymát és mogyoróhagymát is. Az ételt vaj és olívaolaj keverékén készítjük, fűszernek szintén csak borsot (ha lehet frissen őrölve), ízesítőnek pedig sót és 1-2 korty száraz fehérbort használunk, mivel a hagymák annyira erőteljes ízvilágúak, hogy teljesen felesleges bármilyen fűszernövényt hozzáadni. Miután beleöntöttük a mártásba a tejszínt és elkészült az ételünk, tálalásnál finomra vágott metélőhagymával (esetleg felkarikázott újhagymával) meghintve kínáljuk.